Chcesz poprawić swoje zdrowie i nastrój? Zacznij się ruszać!

Bieganie dostarcza organizmowi wielu korzyści. Obniża ryzyko chorób serca i układu krążenia. Wysiłek fizyczny uruchamia wydzielanie endorfin, które potocznie nazwane są hormonami szczęścia. To dzięki nim podczas treningu odczuwa się radość i zwiększa się wytrzymałość na ból. Jakie inne zalety ma aktywność fizyczna?  

Wpływ treningu na psychikę biegacza

Jeszcze całkiem niedawno byłem zestresowanym pracoholikiem. Nie można mnie było oderwać od komputera i obowiązków zawodowych. Wracałem z biura i znowu siadałem do pracy. Byłem bardzo zmęczony, ale poczucie obowiązku nie pozwalało mi na odpoczynek. W końcu mój organizm powiedział STOP.

Po powrocie z pogotowia postanowiłem przewartościować swoje życie. Wróciłem myślami do lat, kiedy intensywnie ćwiczyłem. Bardzo lubiłem biegać. Po powrocie z treningu odczuwałem lekkie zmęczenie fizyczne, ale pod względem psychicznym było rewelacyjnie. Wszystko to dzięki podniesionemu poziomowi endorfin, czyli hormonów, które wprawiają nas w poczucie szczęścia.

Przyznaję, że w czasie treningów czasami trudno mi było oderwać się myślami od swoich problemów. Analizowałem je i zastanawiałem się, jak powinienem je rozwiązać. Szczęśliwie, w trakcie biegania nie miałem problemu z podejmowaniem trafnych decyzji. Byłem przy tym bardzo kreatywny. Zawdzięczałem to wzrostowi dopaminy epinefryny – neurotransmiterów, które poprawiają komunikację między głównymi częściami mózgu. Wzrastają one właśnie podczas aktywności fizycznej.

Po wysiłku fizycznym, kiedy byłem dotleniony, z przyjemnością siadałem do pracy umysłowej. Bardzo szybko przyswajałem wiedzę przetwarzałem informacje. To zasługa neurotrofin – białek kluczowych dla rozwoju i naprawy układu nerwowego, których poziom wzrasta podczas wysiłku fizycznego. Ich poziom maleje wraz z wiekiem, pod wpływem stresu i w stanach depresyjnych. Zmiany te upośledzają pamięć. Można to zmienić właśnie za pomocą ćwiczeń ruchowych.

W tych dniach nie było mowy o depresji, stresie i innych negatywnych emocjach. W trakcie biegu – dzięki głębokim wdechom stymulującym układ nerwowy – mój organizm wyrzucał z siebie gniew, zmęczenie i smutek.

Osiąganie kolejnych celów dawało mi satysfakcję, a tym samym poprawiało moje poczucie wartości. Wierzyłem we własne siły i czułem, że mam większą kontrolę nad swoim życiem.

Miałem w sobie dużo energii, nawet po treningu. Wiele razy włączałem muzykę i jeszcze przez kilka minut nie mogłem usiedzieć w miejscu. 

 

Wpływ treningów na zdrowie fizyczne

Z moim zdrowiem fizycznym też było wszystko w porządku. Trening przyczynił się do obniżenia mojego ciśnienia, podniesienia poziomu tzw. dobrego cholesterolu, a obniżenia poziomu złego. Moje serce to lubiło.

Warto też dodać, że dzięki wysiłkowi moje serce było silne i bardziej wydolne. Za sprawą dłuższych przerw między poszczególnymi skurczami serce ma czas na lepsze ukrwienie siebie i całego organizmu.

Mój system immunologiczny był wzmocniony – rzadko się przeziębiałem, a kiedy już dopadła mnie infekcja, to przechodziłem ją zdecydowanie łagodniej niż obecnie.

Czas wrócić do biegania!

Zobacz także: Jak zacząć, aby nie zrezygnować z treningów? Zaczynamy planować pierwsze treningi

Zanim jednak rozpocznę treningi biegowe, muszę udać się do kardiologa, aby sprawdził moje tętno spoczynkowe i wysiłkowe, zrobił EKG i USG. To może uratować moje życie – w końcu miałem sporą przerwę w treningach i – przez siedzący tryb życia – problemy zdrowotne. 

Zobacz także: Plan treningów biegowych dla bardziej zaawansowanych